Spřízněné duše

JAROSLAV MARTINEC

 

koláže a objekty

  

Narozen v r. 1946 v Týništi nad Orlicí, žije v Hradci Králové. Absolvoval průmyslovou školu strojnickou v Dobrušce, pracoval v technických profesích ve stavebnictví, nyní je v důchodu. Výtvarník amatér, jehož celoživotní zájem o literaturu a výtvarné umění se zúročil do řady ilustrovaných textů, obrazů, fotografií, objektů, soch a především koláží, ať již jednotlivě či v tematických cyklech (Ženám, Cínová sopka, Holčička se sirkami aj.).  Ve své edici „Zavražděná tužka“ vydal také kolážemi ilustrované texty vlastní (Haiku) i jiných autorů (Bašó, Gavin Ewart, Karel Hynek Mácha, Boris Vian, Bronislav Vávra aj.). Záběr Jaroslava Martince je značně široký; všechny artefakty,  které vytváří pro potěšení své a svých přátel, spojuje humor někdy až drsné surrealistické nadsázky a hravost ničím nevázané fantazie.

 

KAREL MARTINEC

 

Básník barev i tvarů

Karel Karel 2 

Výtvarník Karel Martinec se narodil 27. 9. 1945 v Rychnově nad Kněžnou. Vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Dobrušce a pracoval jako technik ve vambereckých železárnách. V září roku 1979 byl jedním ze zakládajících členů výtvarné skupiny GAMA (grafici a malíři amatéři). Karel Martinec vystavoval v rámci skupiny GAMA i samostatně na mnoha místech v republice. Svými pracemi je zastoupen v soukromých sbírkách v Německu, Kanadě nebo Anglii. Věnuje se především grafice, plastice, malbě a sběratelství výtvarného umění.
Malá osobní galerie Karla Martince. Zdaleka to není vše, co kdy vytvořil, je to spíš jakýsi průnik našeho potkávání se ...